Kayseri Flaş Haber& Kaliteli ve Tarafsız

Kısa Sürede 35 bin fideye ulaştı

Kısa Sürede 35 bin fideye ulaştı
  • 26 Nisan 2020

Hobi olarak başladığı çilek üretiminde talebe yetişemeyince profesyonel tarıma geçti

Kayseri’de hobi olarak çilek üretmeye başlayan Gökhan Ayvaz hem meyve hem de fide talebine yetişemeyince üretim alanını genişleterek profesyonel tarıma geçti. Ayvaz, 4 dönüm araziye ektiği fidelerden 15 ton meyve almayı hedefliyor.

KISA SÜREDE 35 BİN FİDEYE ULAŞTI

Ayvaz, ürünleri ilgi görünce profesyonel tarıma geçerek ihtiyaçları olan fideleri ürettiklerini söyledi. Kısa sürede 35 bin fideye ulaştıklarını anlatan Ayvaz, şöyle devam etti:”

Hobi olarak üretim yaparken çevremizden hem fidelerimize hem de ürettiğimiz meyvelere talep arttı. Zaten mevcutta arazimiz de vardı. Bu nedenle kısa sürede üretim alanını genişletebildik. İşe başlamadan önce de ciddi araştırmalar yaptık. Tarım fuarlarını gezerek lider üreticilerle ve akademisyenlerle görüştük. Elde ettiğimiz bilgileri arazimizde uyguladık. Şu anki fidelerimizi 2019’un sonbaharında ektik. Tesisimizde hem meyve hem de fide üretimi mevcut. Bu işte ikisini ayrı ayrı yapmak gerekiyor. Fide almak isterseniz meyve alamıyorsunuz, meyve almak isterseniz de fide alamıyorsunuz.”

TAM KAPASİTEYE ULAŞINCA 30 TON MEYVE ALACAK

Ayvaz, bu yıl 4 dönüm alandan 15 ton çilek almayı hedeflediklerini belirterek, tam kapasiteye ulaşınca bunun 30 tona çıkacağını kaydetti. Dedesinin de tarımla uğraştığını ve bir dönem çilek üretimi yaptığını vurgulayan Ayvaz, onun eski yöntemlerle yaptığı üretimi, modern tarımla gerçekleştirmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.haberler.com/hobi-olarak-basladigi-cilek-uretiminde-talebe-13160705-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ