7 başlıkla geçen hafta

Geçen hafta küresel piyasalarda ABD enflasyon verileri ve ABD ile Çin başkanlarının görüşmesi öne çıkarken, Türkiye’de makro ekonomik veriler ve asgari ücret tartışması gündemin ilk sıralarında yer aldı.

7 başlıkla geçen hafta
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.11.2023

Küresel piyasalar ABD’den gelen verilerin etkisiyle dalgalı bir seyir geçirirken, yurt içi piyasalarda gündem ekonomik veriler oldu.

İşte geçen haftanın önemli başlıkları…

1- ABD’de enflasyon Ekim’de yavaşladı

ABD’de Ekim ayına yönelik enflasyon verileri yayımlandı. Beklentilerin aksine aylık bazda fiyatlarda değişim yaşanmadı. Çekirdek göstergeler de piyasa beklentilerinin sınırlı da olsa altında kaldı.

2- Biden, geçici bütçe tasarısını onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı.

3- ABD ile Çin arasında kritik görüşme

ABD Başkanı Joe Biden California’da ağırladığı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü.

4- ‘Asgari ücrette hedeflenen enflasyona göre artış’ tartışması

İatanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in Bloomberg HT ekranlarında asgari ücret artışının hedeflenen enflasyona göre yapılması gerektiğine ilişkin sözleri kamuoyunda yeni bir tartışma yarattı. Ekonomistler Avdagiç’in sözlerine ilişkin paylaşımlarda bulundu.

5- Önce Deutsche, şimdi de BNP Paribas: TL tahvillere ilgi artıyor

Deutsche Bank’ın TL tahvillerin 2024’ün en iyi yatırımı olacağı yönündeki notunun ardından bir olumlu görüş de BNP Paribas’dan geldi. Banka uzun vadeli TL tahvillerin cazip olduğunu ifade etti.

6- Şimşek: Türkiye Yeşil Fonu kurulacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil dönüşüm faaliyetlerin finansmanı amacıyla “Türkiye Yeşil Fonu” adında yeni bir fon kuracaklarını bildirdi.

7- Cari dengede iki yılın en yüksek fazlası

Türkiye’de cari denge Eylül ayında dış ticaret açığındaki daralmanın desteğiyle 2021’den bu yana ikinci kez fazla verdi.

Kaynak:https://www.bloomberght.com/7-baslikla-gecen-hafta-2342307

REKLAM ALANI