Kırmızı meyveler

Kırmızı sadece renk olarak kalmaz, kırmızıyı kırmızı yapan maddeler, insan vücudu için çok faydalıdır. Nedir bu faydalar?

Kırmızı meyveler
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.11.2023

Kırmızı sadece renk olarak kalmaz, kırmızıyı kırmızı yapan maddeler, insan vücudu için çok faydalıdır. Nedir bu faydalar?

🍒Kalp sağlığını korur
Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, frambuaz gibi kırmızı meyveler, quercetin adlı madde içeriler. Bu antioksidan özellikteki madde hem kansere karşı savaşır hem de kalp sağlığına faydalıdır. Kalp rahatsızlığı riskiniz varsa, meyve (özellikle kırmızı meyveler), ve sebze tüketimi önem taşır.

🍓Beyni destekler
Ortalama yaşları 70 olan 16 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada 2 porsiyon çilek veya 1 porsiyon yaban mersini tüketmenin beyni desteklediğini gösteriyor. İçeriklerinde bulunan antosiyaninler öğrenme ve hafızayı da etkiliyor.

🍎Kilo kontrolünde rol alır
Lif ve su içerikleriyle kırmızı meyveler, yendikleri zaman doygunluk hissi sağlar ve diyet programlarında başarılı olmak için tatmin olmuşluk-doygunluk hissi oldukça önemlidir. Kırmızı meyveleri mutfağınızda salata, tatlı, sos, içecek gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

🍉Kanser hücreleriyle savaşır
Kanserden korunma stratejileri arasında kırmızı meyveler en başta yer alabilir. Yapılan çalışmalar, kırmızı meyvelerde bulunan anti-oksidan öğelerin özellikle kolon kanseri üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. İçeriklerindeki ellagic asit ve polifenoller, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatıcı etki gösterir Bu nedenle diyette tek bir besine bağlı kalmadan renkli ve çeşitli beslenme önemlidir.

Peki kırmızı meyveler nelerdir?
👉Kırmızı meyveler; yaban mersini, üzüm, çilek, ahududu, böğürtlen, vişne, kiraz, siyah erik, karpuz gibi kırmızı renkli ve birçok kişi tarafından severek tüketilen meyvelerdir.

Kaynak:https://www.doktorsitesi.com/blog/makale/kirmizi-meyveler

REKLAM ALANI