İhracatçılar Türkbank’ı aldı

Türk Ticaret Bankası’na (Türkbank) en yüksek teklifi veren TİM’e bağlı İhracatı Geliştirme A.Ş’nin (İGA) başkanlığını, aynı zamanda Ticaret Bakan Yardımcısı olan Rıza Tuna Turagay yapıyor.

İhracatçılar Türkbank’ı aldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.03.2023
A+
A-

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) İGE’ye satışı onaylaması halinde Bakan Yardımcısı Turagay, İGE üzerinden Türkbank’ın patronu da olacak. 110 yıllık tarihi Türkbank’ın değerinin çok altında gittiği, ihracatçılara satış için seçim öncesinde özellikle hızlı hareket edildiği iddia ediliyor.

Türkbank ihalesi, ekonomi alanında büyük yankı uyandırdı. İGE ortağı olan bazı ihracatçılar ihaleyi, “Banka sahibi olmuşuz, ama haberimiz yok” sözleriyle yorumlarken, ihaleye katılan bir firma temsilcisi, “İhalede İGE A.Ş diye bir şirketi hiç duymadık. TİM adına gelindiği ifade edildi. Ama zaten çok fark etmiyor” dedi.

Bilgi veren kaynaklar, TİM’in yasa gereği bu tür ihalelere giremediğini, TİM’in ve üyelerinin ortağı olduğu İGE adına teklif sunulduğunu söylediler. İGE A.Ş’nin yüzde 6.83’lük A grubu hissesi TİM’in elinde bulunuyor. Şirket hisselerinin yüzde 5’i Türk Eximbank’a, yüzde 72.8’i 62 ihracatçı birliğine, yüzde 15.37’si de kamu ve özel 20 bankaya ait.

CHP Milletvekili Erdoğan Toprak, ihalenin ardından SÖZCÜ’ye satışla ilgili ciddi kuşkuları olduğunu söyledi. Toprak, “Basına kapalı, adrese teslim bir ihale yapıldı. Bankaya talip olan 7 firmadan 4’ü daha ihale başlamadan gerekçesiz eleniyor. Kalan 3 firmadan 2’si açık artırmaya bile katılmıyor. İki ayrı banka lisansı, nakit varlığı ve gayrimenkulü olan Türkbank bu kadar ucuza satılamaz. Burnumuza pis kokular geliyor. İhracatçılar belki de paravan bilemiyoruz. İktidara gelince hepsini ortaya çıkaracağız” dedi.

patronlardunyasi.com

Kaynak:http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ihracatcilar-Turkbank-i-aldi/276485

REKLAM ALANI