Altın fiyatlarının yükselmesine sebep olan ekonomik gelişmeler neler?

Ons altın 1 yıl sonra 2 bin dolar düzeyinin üzerini test ederken, gram altın ise 1230 TL’ye dayandı.

Altın fiyatlarının yükselmesine sebep olan ekonomik gelişmeler neler?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.03.2023
A+
A-

Fed’in faiz artırımlarında frene basacağı beklentisinin güçlenmesi altın fiyatları için destek oldu. Fed toplantısı bugün başlıyor. Altın piyasasında rekorların ardından bir miktar kar satışı gözlemleniyor.

Kapalıçarşı’da en çok gram, çeyrek, 22 ayar bilezik altın fiyatı en çok takip edilenler arasına girdi.

Ons altın fiyatları 2010 dolar olan altının gram fiyatı 1230 TL düzeyine dayandı. Piyasaların merakla beklediği Mart ayı Fed faiz toplantısı bugün başlıyor ve 2 gün sürecek.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞ TRENDİNİ GÜÇLENDİRDİ

Mart ayıyla beraber altın fiyatları ons öncülüğünde yükselişini hızlandırdı. Yeni haftanın ilk gününde ons altın 2000 dolar seviyesini hızla geçerken yurt içinde gram altın fiyatı da buradan esen rüzgarın etkisiyle tüm zamanların zirvesini tazeledi.. Piyasalarda Fed faiz kararı bu haftanın en önemli gündem maddesi olurken, altın yatırımcılarının gözü kulağı 22 Mart günü akşam saatlerinde gelecek Fed faiz kararı ve sonrasında Jerome Powell’dan gelecek açıklamalarında olacak.

ALTIN PSİKOLOJİK DİRENCİ DE KIRDI

Ons altın fiyatları 1 yıl sonra 2000 dolar bandını aştı. Ons altın en son bu seviyelerde 10 Mart 2022 tarihinde işlem görmüştü. Ons rüzgarının etkisiyle de gram altın 1215 TL’yi aşarak tüm zamanların zirvesini gördü. Ons altın en son 19 Nisan 2022 tarihinde bu seviyenin üzerinde işlem görmüştü.

10 gün önce 1810 dolar bandında hareket eden ons altın yaklaşık yüzde 11 değer kazanırken, aynı dönemde 1100 TL bandında hareket eden gram altın ise yaklaşık 130 TL artışla 1229 TL’nin üzerine yükseldi.

ALTIN NEDEN YÜKSELDİ?

ABD’de 3 bankanın iflası ve bankacılık sektöründe yaşanan krizin Avrupa’da da Credit Suisse üzerinde büyük endişe yaratması yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltti.

Yaşanan krize ek olarak Fed’in faiz artırım sürecinde yumuşayacağı beklentisinin artması ve Mart FOMC toplantısı yaklaşması altın fiyatlarına destek oldu.

Şubat ayı ABD enflasyon verisi beklentilere paralel yüzde 6’ya geriledi. Bu durum Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatma beklentisini artırdı.

ABD ekonomisinde 2023 yılı içerisinde resesyon yaşanabileceği endişesi bankacılık kriziyle beraber iyiden iyiye güçlendi. Yine bu durum altın fiyatları için destek olan bir diğer etmen olarak dikkat çekti.

patronlardunyasi.com

Kaynak:http://www.patronlardunyasi.com/haber/Altin-fiyatlarinin-yukselmesine-sebep-olan-ekonomik-gelismeler-neler/276402

REKLAM ALANI