Rusların toplam nakit döviz hacmi rekor kırdı

Rusya Merkez Bankası, 1 Şubat 2023 itibariyle Rusların sahip olduğu nakit döviz birikimlerinin 105,4 milyar dolara ulaşarak 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.

Rusların toplam nakit döviz hacmi rekor kırdı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.03.2023
A+
A-

Rusya’da halkın elindeki nakit döviz miktarı bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktı. Rusya Merkez Banksı verilerine göre, hanelerin sahip olduğu nakit döviz miktarı Şubat 2023 itibarıyla 105,4 milyar dolar (7,33 trilyon ruble) ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Türkrus’da yer alan habere göre,1 Temmuz-1 Aralık 2022 döneminde Rusya vatandaşlarının elindeki döviz miktarı 4,3 milyar dolar arttı. Gazprombank Private Banking CEO’su Yegor Susin, banknot girişindeki artışın nakit döviz miktarının yükselmesine yol açtığını belirtti.

Susin, yurt dışına yapılan döviz transferlerinin bir kısmının ülkeye nakit olarak geri dönmüş olabileceğine dikkat çekti.

Ukrayna operasyonunun başlamasının ardından Rusya’da banka hesaplarından en fazla 10 bin dolar ya da euro karşılığı nakit çekilebilmesi yönünde sınırlama getirilmişti.

Rusya’ya beyan edilmeden en fazla 10 bin dolar döviz getirilebilirken, Rusya Bankacılar Birliği bu rakamın 100 bin dolara çıkarılmasını teklif ediyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak:http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ruslarin-toplam-nakit-doviz-hacmi-rekor-kirdi/276381

REKLAM ALANI