Glutatyon eksıklığı kımlerde görülebılır?

GLUTATYON EKSIKLIĞI KIMLERDE GÖRÜLEBILIR?

Glutatyon eksıklığı kımlerde görülebılır?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.03.2023
A+
A-

Vücudumuzdaki her hücresinde bulunan bir molekül olan glutatyon en önemli antioksidanlardan biridir.

Glutatyon eksiklik olasılığını artıran bazı risk faktörlerini nelerdir diye soran hastalarım olunca bu yazıyı kaleme aldım:

  • Yaş almak: Araştırmalar, bazı yaşlı insanların vücutlarının glutatyonu genç yaş gruplarına göre daha yavaş sentezlemesi nedeniyle glutatyon eksikliği yaşadıklarını ortaya koydu.
  • Bağırsak Hastalıkları: Crohn ve Ülseratif kolit gibi İnflamatuar barsak hastalııklarının glutatyon üretimini azalttığı gösterilmiştir.
  • Böbreküstü bezi bozuklukları: Araştırmacılar “Kronik yorgunluk sendromu” olan hastalarda seviyelerin azaldığını belirtiyor.
  • Bazı Sporcular: Yeterli beslenme ve dinlenme olmadan çok sıkı antrenman yapan sporcular risk altında olabilirsiniz. Düzenli, orta düzeyde egzersiz, glutatyon seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur, ancak aşırıya kaçmak aslında üretimi azaltabiliyor.
  • Şeker hastalığı: Kontrolsüz tip 2 diyabetli hastalarda yapılan araştırmalar, “Ciddi derecede yetersiz” glutatyon seviyeleri buldu.

Yukarıdaki kategorilerden herhangi birine girseniz bile bu mutlaka glutatyon eksikliğiniz olduğu anlamına gelmez. Sadece dikkatli olmanızı öneriyorum 💕.

Sağlıklı günler diliyorum

Kaynak:https://www.doktorsitesi.com/blog/makale/glutatyon-eksikligi-kimlerde-gorulebilir

REKLAM ALANI