Avrupa’da gaz fiyatı 50 euronun altına indi; 17 ayın en düşük seviyesinde

Gaz kontrat fiyatı, gün içinde megavatsaat başına 48,77’e düşerek Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa’da gaz fiyatı 50 euronun altına indi; 17 ayın en düşük seviyesinde
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.02.2023
A+
A-

Ünlü bankadan Avrupa’da doğalgaz fiyatı, ılıman hava koşulları dolayısıyla birçok ülkede gaz depolarının yeniden doldurulması ve daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatıyla 17 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören mart vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 51,55 Euro’dan işleme açıldı.

Gaz kontrat fiyatı, gün içinde megavatsaat başına 48,77’e düşerek Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Söz konusu fiyat, Türkiye saatiyle 14.30’da dünkü kapanışa göre yüzde 4,47 azalışla 49,71 Euro’ya indi.

Gaz fiyatının 17 ay sonra 50 Euro’nun altına düşmesi dikkati çekti.

HAVA ŞARTLARI VE DOLU DEPOLAR ETKİLİ OLDU

Fiyatlardaki düşüşte, doğalgaz tüketimini nispeten düşük tutan hava şartları ve bu nedenle birçok ülkede gaz depolarının yeniden doldurulması ve daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı etkili oldu.

Ayrıca, özellikle maliyet nedenleriyle daha az üretim yapan sanayide doğalgazda tasarruf sağlanması da fiyatların düşüşünde etkili oldu.

AĞUSTOS AYINDA 348,8 EURO’YA KADAR ÇIKMIŞTI

Öte yandan, TTF’de işlem gören vadeli kontratların fiyatı uzun süre 20 Euro seviyesinin ardından 26 Ağustos 2022’de 348,8 Euro’ya kadar çıkmıştı. Bu da Rus gazına olan yüksek bağımlılıkla Avrupa’da bir enerji krizine yol açmıştı.

Bu arada, Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı, geçen yıl önceki yıla göre yüzde 60 artış gösterdi.

Shell tarafından hazırlanan LNG Görünümü 2023 raporuna göre, İngiltere’nin de dahil edildiği Avrupa ülkeleri, geçen yıl 121 milyon ton LNG ithal etti.

Analistler, kış sezonu sona ermeden uzun süreli bir soğuk hava dalgası olması durumunda veya arz kesintileri yaşanması durumunda Avrupa’da doğal gazın fiyatının tekrar yükselebileceğine işaret etti.

Kaynak:http://www.patronlardunyasi.com/haber/Avrupa-da-gaz-fiyati-50-euronun-altina-indi-17-ayin-en-dusuk-seviyesinde/275133

REKLAM ALANI