Söke Un, halka arzdan elde edilecek kaynağın yüzde 65’ini yatırımlarda kullanacak

– Ulusoy Un AŞ ve Söke Un AŞ İdare Konseyi Lideri Dr. Eren Günhan Ulusoy:
– “Kısa vadede gayelerimizi gerçekleştirdikten sonra orta vadedeki gayelerimiz, Söke Un’u Türkiye’de olduğu üzere ihracatta da gaye pazarlarda güçlü bir marka haline getirmek”

Söke Un, halka arzdan elde edilecek kaynağın yüzde 65’ini yatırımlarda kullanacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

İSTANBUL (AA) – Ulusoy Un AŞ ​​​​​​​ve Söke Un AŞ İdare Heyeti Lideri Dr. Eren Günhan Ulusoy, Söke Un halka arzından elde edilecek kaynağın şirketin kasasına gireceğini ve öz kaynakları yükselteceğini belirterek, “Bununla birlikte gelen kaynağın yüzde 65'i yatırımlarda kullanılacak. Yüzde 35'i işletme sermayesi olarak pahalandırılacak.” dedi.

Eren Günhan Ulusoy, yaptığı açıklamada, Ulusoy Un'un geçen yılın ocak ayında Söke Un'u satın almasının şirketin halka arzından bu yana geçen vakitteki en değerli stratejik atılımı olduğunu söyledi.

Ulusoy Un'un ihracat alanında güçlü fakat perakendede var olmayan, perakende kanalında satış yapmayan bir şirket olduğuna dikkati çeken Ulusoy, “Söke Un'un da perakende kanalında güçlü olması Ulusoy'un için kıymetli bir fırsattı. Bu fırsatı kıymetlendirerek bu satın almayı gerçekleştirdik ve böylece Ulusoy Un dalın bütün kanallarında yer alan bir şirket haline geldi.” diye konuştu.

Ulusoy, Söke Un'un alanında güçlü bir marka olduğunu ve Türkiye'nin en bilinen un markası olarak raflarda yer aldığını belirterek, “Söke Un, markalı, paketli un pazarında en yüksek pazar hissesine sahip olan şirket. Münasebetiyle bu türlü yüksek potansiyeli olan bir şirketin gayelerini yerine getirmesi için halka arzın değerli bir dayanak olacağına karar verdik. Zira biz bunu Ulusoy'un da yaşadık. 2014'te Ulusoy'un halka arz olduktan sonra birçok parametrede çok süratli büyümeler gösterdi. Bugün o 8 yıllık döneme baktığınızda Ulusoy Un'un kapasitesinin 4,5 katına çıktığını, çalışan sayısının 3,5 katına yükseldiğini görüyoruz, ihracatının 2,5 katına yükseldiğini görüyoruz. Bunlar Ulusoy Un'un halka arz sonrasında kıymetli bir ivme yakaladığının delilleri.” değerlendirmesinde bulundu.

Söke Un'un güçlü marka bilinirliği, tüketici nezdinde yarattığı itimadı de kullanarak halka arzla bir arada yeni amaçlara hakikat hareket edeceklerini kaydeden Ulusoy, şunları kaydetti:

“Bu halka arzın tamamı sermaye artırımı olarak gerçekleştirilmekte. Halka arzdan elde edilecek kaynak şirketin içine girecek ve öz kaynakları yükseltecek. Bununla bir arada gelen kaynağın yüzde 65'i yatırımlarda kullanılacak. Yüzde 35'i işletme sermayesi olarak pahalandırılacak.

Bu yüzde 65'in içerisindeki yüzde 30'unu güneş gücü santrali üretimine kullanıyoruz yani yenilenebilir güce kullanıyoruz. Yüzde 15'ini unlu mamuller tesisine kullanıyoruz. Yüzde 12,5'unu ham husus ve mamul depolamaya kullanıyoruz. Yüzde 7,5'ini de sektörel teşebbüslere, bölümümüzdeki startuplara yatırım yapmak için kullanacağız.”

– “Söke Un markasını bütün unla yapılan unlu mamul eserlerinde önder haline getirmek istiyoruz”

Eren Günhan Ulusoy, Güneş Gücü Santrali (GES) yatırımlarının şirketin sürdürülebilirliği ve güç maliyetlerini aşağı çekmek için kıymetli olduğunu söz ederek, Söke Un markasını yalnızca paketli un pazarında değil, bütün unla yapılan unlu mamul eserlerinde önder haline getirmek istediklerini ve bunun için de unlu mamuller tesisi yatırımlarını gerçekleştirmek istediklerini lisana getirdi.

Ham unsur ve mamul depolamada şirketin un pazarında artan kapasitesini desteklemek için muhtaçlık duydukları stoklama alanlarını gerçekleştireceklerini aktaran Ulusoy, besin kesiminin kesinlikle teknolojiyle de birleşerek orijinal teşebbüslere sahne olabileceğini, o yüzden de buradaki yatırım ikliminde kendilerinin de hisse almayı hedeflediğini aktardı.

Ulusoy Un'un dış ticareti çok güçlü bir firma olduğunu belirten Ulusoy, “Toplam satışlarının yüzde 70'ini, yurt dışına gerçekleştiren bir firma. 90'ın üzerinde ülkeye bugüne kadar Ihracat yapmış bir şirket. Lakin buna rağmen Söke Un'da bu sayı yüzde 3 düzeyinde, yurt dışı satışı çok az. Neredeyse yok diyebileceğimiz bir noktada.” diye konuştu.

Ulusoy, kısa vadede gayeleri gerçekleştirdikten sonra, orta vadedeki gayelerinin Söke Un'u Türkiye'de olduğu üzere ihracatta da gaye pazarlarda güçlü bir marka haline getirmek olduğunu tabir etti.

– “Türkiye'de hiçbir vakit öbür yerlerde gördüğünüz rafların boşalması üzere bir durum ortaya çıkmaz”

Söke Un'un üretmiş olduğu katma bedelli paketli eserlerin daha çok Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde gelişmiş ülke pazarlarında talep gören eserler olduğunu kaydeden Eren Günhan Ulusoy, bu pazarlarda orta vadede ihracatta da konumlanmayı hedeflediklerini belirtti.

Ulusoy, “Sektörümüz 2020 itibaren pandeminin girmesi, akabinde 2022'de savaş ile nitekim gündemin en ön sıralarına geldi. 2023'te de kesimin bu sırasını koruyacağını düşünüyoruz. Arzda yaşanan şokların fiyatlar üzerinde de tesirini gördük. 2023'te de fiyatların evvelki yıllara nazaran üstlerde olacağını fakat tahıl koridorunun devrede kalmasıyla daha az görüleceğini iddia ediyoruz. 2022'ye nazaran volatilitesi daha düşük lakin daha evvelki yıllara nazaran de daha yüksek bir yıl olacağını kestirim ediyoruz. Bilhassa ekmeğin dışındaki başka unlu mamuller talebinde de artışın daha süratli halde devam edeceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de besin sanayisinin çok güçlü olduğuna işaret eden Ulusoy, “Un da bu dalın içindeki güçlü paydaşlardan biri. 2023'te de sofralarımıza her vakit her gün sağlıklı eserler, sağlıklı besinler bu dallar tarafından ulaştırılmaya devam edecek. Türkiye'de hiçbir vakit diğer yerlerde gördüğünüz tedarik zincirinin kopması, rafların boşalması üzere bir durum ortaya çıkmaz.” diye konuştu.

REKLAM ALANI