Kapadokya’da turizmciler Uzak Doğu pazarından umutlu

– Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Sekreteri Yakup Dinler:
– “(Çinli turistler) Ferdi olarak rezervasyonlar gelmeye başladı, yılın ikinci yarısından itibaren de küme turizminin başlayacağına inanıyoruz. Yeniden Japonya’dan gelen turistler de bölgeye önemli katkı sağlayacaktır”
– Nevşehir Turist Rehberleri Odası Lideri Özay Onur:
– “Uzak Doğu’dan konuklarımız geliyor. Japonya pazarı uzun yıllardır zahmetliydi onlar da gelmeye başladı. Çin pazarının açıldığını biliyoruz”

Kapadokya’da turizmciler Uzak Doğu pazarından umutlu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

NEVŞEHİR (AA) – BEHÇET ALKAN – Ziyaretçi sayısında 2022'de tüm yılların rekorunun kırıldığı Kapadokya'da, Kovid-19 ile uğraş sürecinin akabinde kısıtlamaların kaldırılmaya başlandığı Uzak Doğu'dan gelecek turistlerle bu yıl yeni rekor bekleniyor.

Müze ve ören yeri ziyaretçi bilgilerine nazaran, geçen yıl 4 milyon 192 bin 70 ziyaretçiyle rekor sayıya ulaşılan bölgede, bu yıl yerli ve yabancı turist sayısının çok daha fazla olacağı öngörülüyor.

Çin ve Japonya'dan bölgeye ferdî olarak gelmeye başlayan turistlerin, yılın ikinci yarısından itibaren kafile halinde gelmesi bekleniyor.

Yılın birinci günlerinden itibaren ön rezervasyon taleplerinin yoğunluk göstermeye başladığı Kapadokya'daki tesislerde, yatak kapasitelerinin artırılması emeliyle planlamalar da yapılıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Sekreteri Yakup Dinler, AA muhabirine, geçen yıl Kapadokya'nın, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının yurt dışında yaptığı çalışmalar ve toplumsal medyanın tesiriyle beklenenin ötesinde ilgi gördüğünü belirtti.

Bölgenin 2022'yi rekorla kapattığını anımsatan Dinler, bunun bölüm açısından memnunluk verici olduğunu söyledi.

– Çin ve Japon turist beklentisi

Dinler, 2023'te de ziyaretçi yoğunluğunun artarak sürmesini beklediklerini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Kapadokya daima gelişen bir bölge. Yatak kapasitesini artırmak konusunda teşebbüsler olduğunu biliyoruz. Daha çok turist ağırlamaya hazırız. Kapadokya dünyanın göz bebeği, biz de bölge turizmcileri olarak Türk turizmine katkı sağlamaya devam edeceğiz. 2019'da bölgemizde 350 bine yakın Çinli turisti ağırlamıştık. Malum pandemi periyoduyla Çin şimdi Avrupa üzere normalleşemedi lakin sevindirici olan kişisel olarak rezervasyonlar gelmeye başladı, yılın ikinci yarısından itibaren de küme turizminin başlayacağına inanıyoruz. Yeniden Japonya'dan gelen turistler de bölgeye önemli katkı sağlayacaktır. Bu da bölgedeki tesislerin daha erken dolmasını sağlayacaktır.”

Bir kredi kartı firmasının yayınlandığı araştırma raporuna nazaran Kapadokya'nın kişi başı turistik harcamanın en çok arttığı turizm merkezi olduğuna dikkati çeken Dinler, “Kişi başı en çok harcama yapılan yer Kapadokya. Bu da Türkiye'nin turizm geliri ortalamasını yükseltiyor.” dedi.

– “Türkiye yüzyılı turizme de yansıyacak”

Nevşehir Turist Rehberleri Odası Lideri Özay Onur da yılın birinci günlerinde bölgede turist hareketliliğinin görüldüğünü söz etti.

Salgın sürecinin yaralarının geçen yıl sarıldığına işaret eden Onur, “2023 yılının tepe olacağını düşünüyoruz. Türkiye yüzyılı turizme de yansıyacak. Bilhassa Uzak Doğu'dan konuklarımız geliyor. Japonya pazarı uzun yıllardır problemliydi onlar da gelmeye başladı. Çin pazarının açıldığını biliyoruz. Yaklaşık iki ay içinde çok ağır olacak. Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümünde Türkiye turizminin de en güzel formda tepeyi yaşayacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Onur, odalarına üye binden fazla turist rehberinin ağır turizm dönemini heyecanla beklediğini söyledi.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Lideri Mustafa Durmaz ise bölümde hizmet sunan firmaların 2023 yılından beklentilerinin geçmiş yıllara kıyasla daha yüksek olduğunu belirtti.

Durmaz, geçen yıl yaşanan hareketliliğin yeni dönemin habercisi olduğunu vurguladı.

REKLAM ALANI