İran’da Amini protestoları ile bağlantılı üç idam cezası daha verildi

İran’da Amini protestolarıyla ilgili 6 kişinin yargılandığı davada, 3 kişiye idam cezası verildi.

İran’da Amini protestoları ile bağlantılı üç idam cezası daha verildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

İran’da Mahsa Jîna Amini’nin ölümünün ardından başlayan hükümet karşıtı gösterileri sırasında ’emniyet görevlilerini öldürme’ suçlamasıyla yargılanan 3 kişi daha idama mahkum edildi. İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na göre, İsfahan’da 16 Kasım 2022’de düzenlenen Mahsa Emini gösterilerinde ‘3 emniyet görevlisinin ateşli silahla öldürülmesine’ ilişkin dava aynı kentteki bir mahkemede görüldü.

AA’nın aktardığına göre mahkeme heyeti, 6 kişinin yargılandığı davada Salih Mir Haşimi Baltaki, Mecid Kazımi Şeyh Şabani ve Said Yakubi Kurdsefli hakkında idam kararı verirken, Emir Nasır Azadani’nin 26 yıl Suheyl Cihangiri’nin de 2 yıl hapsine hükmetti. Aynı davada yargılanan Cabir Mir Haşimi hakkında ise beraat kararı verildi.

Ne olmuştu?

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Amini, 16 Eylül’de hayatını kaybetti. Amini’nin katledilmesinin ardından memleketi Sakkız’da 17 Eylül’de başlayan gösteri ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü. Protestolarda yüzlerce gösterici hayatını kaybederken on binden fazla gösterici ise gözaltına alındı.

Gösteriler sonrası onlarca kişi idamla yargılanırken, haklarında idam cezası verilen Muhsin Şikari’nin cezası 8 Aralık’ta, Mecidrıza Rahneverd’in 12 Aralık’ta ve Muhammed Mehdi Keremi ile Seyid Muhammed Hüseyni’nin cezası ise 7 Ocak’ta infaz edildi. (DIŞ HABERLER)

Kaynak:https://www.gazeteduvar.com.tr/iranda-amini-protestolari-ile-baglantili-uc-idam-cezasi-daha-verildi-haber-1597683

REKLAM ALANI