Reklam
Reklam
Reklam
Kayseri Flaş Haber& Kaliteli ve Tarafsız

700 lira mikrokredi ile mantıda marka oldu.

700 lira mikrokredi ile mantıda marka oldu.
  • 14 Şubat 2020

Kayseri’de 12 yıl önce 700 lira ‘Mikrokredi’ ile evde mantı yapıp satmaya başlayan Fadime Zeybek (51), şimdi hem kendi markasının sahibi oldu, hem de kentte üretilen mantının yüzde 70’ini üretir hale geldi. Zeybek, “Evden çalışanlarla birlikte 200’e yakın kadın çalışanım var. Amacım daha fazla kadına ulaşıp istihdama katkı sağlamak” dedi.


​Kocasinan ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi’nde oturan evli ve 2 çocuk annesi Fadime Zeybek, 2008 yılında Türkiye Gramen Mikrofinans Programı’nca uygulanan ‘Mikrokredi’ projesine başvurdu. Başvurusu sonrası 700 lira alan Zeybek, kendisiyle birlikte birkaç kadınla evde mantı sıkmaya başladı. Kısa zamanda iyi kazanç elde eden Zeybek, bileziklerini bozdurarak 2010 yılında dükkan açtı. İlk yıllarda aylık mantı üretimi yaklaşık 3 tona çıkan Zeybek, bir süre sonra bu kez kendi markasını oluşturmaya karar verdi. Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak, ‘Hala Yeğen Gayseri Mantısı’ markasını alan Zeybek, 2012 yılında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın düzenlediği, Mikro Girişimci Ödülleri değerlendirmesinde ‘sosyal etki’ alanında birincilik ödülü kazandı.


‘200’E YAKIN KADIN ÇALIŞANIM VAR’
Fadime Zeybek, kentte üretilen mantının yüzde 70’ni kendilerinin ürettiğini belirterek, “12 senedir bu işi yapıyorum. 10 senedir de dükkanımız açık bir şekilde yapıyoruz. Evden çalışanlarla birlikte 200’e yakın bir kadın çalışanım var. Elimden geldiğince ekmeğimizi bölüşmeye çalışıyoruz. Benim amacım daha fazla kadına ulaşmak, çalışıp kimseye muhtaç olmamaları gerektiğini onlara göstermek” dedi.
‘EŞİMİN BİLE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ’
Kayserili esnaf arasındaki lakabının ‘Hanım Ağa’ olduğunu dile getiren Zeybek, çalışmaya başladıktan sonra toplumda saygınlığının arttığını kaydetti. Zeybek, “Ev hanımı Fadime’ ile ‘iş kadını Fadime’ arasında çok şey değişti. Kendi hesabınızı yapabiliyorsunuz, çocuklarınıza daha güzel imkanlar sağlayabiliyorsunuz. Çevrenizde saygınlığınız artıyor. Eşimin bile bakışı değişti. Ondan bir şeyler alıp da geçinen hanım değilim artık. ‘Ben de şuraya gidebiliyorum’ diyen bir eşim. Öncekinden daha fazla sizi önemsiyor. Kendi fikirlerinin yanına artık sizin fikirlerinizi de koyabiliyor.”

kaynak:http://www.haber7.com/kayseri/2942993-700-lira-mikrokredi-ile-mantida-marka-oldu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ