Reklam
Reklam
FLAŞ HABER
Reklam
Son Dakika Kayseri Haber,Kayseri Haberleri,Flaş Haber

Erciyes’in kar suları 4 göletle hayvanlara ulaşıyor

KAYSERİ (AA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Dağı'nın zirvesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara içme suyu sağlamak amacıyla 4 gölet …

REKLAM ALANI
Erciyes’in kar suları 4 göletle hayvanlara ulaşıyor

KAYSERİ (AA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Dağı'nın zirvesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara içme suyu sağlamak amacıyla 4 gölet yaptı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye, Erciyes Dağı'nda eriyen kar sularını, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için içme suyuna dönüştürüyor.

Besicilerin yaylalarda otlattığı hayvanların susuz kalmaması için 4 gölet yapan Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Dağı'nın eriyen kar sularını yapılan göletlerde toplayıp, yaz boyunca hayvanlara su verilmesini sağlıyor.

15 kilometrelik boru hatları ile birbirine bağlanan göletlerden yaklaşık 15 bin koyun ve bin büyükbaş hayvan yararlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İncesu Şeyhşaban Mahallesi muhtarı Şerafettin Akduran, hayvancılıkla uğraştığını belirterek, “Bize membranlı büyük bir göl yapıldı. Kışın karın çok yağmasıyla biz bu suyu stokluyoruz, topluyoruz ve baharda suyun arkası kesilince kar suyu ile topladığımız bu göleti, baharda koyunlarımızı sulamak için buradan 7 kilometre aşağıya, eski köyümüzle yeni köyümüzün ortak noktasına yeni bir sistem kurduk. Sağolsun belediyemizin yardımıyla oraya indirdik. Hayvanlarımızı sulamak için kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Akduran, 15 bin hayvana su ulaştırmanın kendisinin hayali olduğunu, bu isteğini Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'a ilettiklerini ve gerçekleşmesinden de mutluluk duyduğunu kaydetti. ​​​​​​​

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ