SUV’lerin park ücreti artmıştı: Gündem araç düzenlemesi

Fransa’nın başkenti Paris’in Belediye Başkanı Hidalgo, Eyfel Kulesi’nin çevresinde araçların yasaklanmasını gündeme getirdi.

SUV’lerin park ücreti artmıştı: Gündem araç düzenlemesi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.06.2024

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra Eyfel Kulesi’nin etrafında araçların yer almamasını istediğini belirtti.

Fransız basınındaki haberlere göre, Hidalgo, 26 Temmuz-11 Ağustos’ta düzenlenecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için uygulanması planlanan ancak Paris Emniyet Müdürlüğünce reddedilen Eyfel Kulesi’nin çevresini yayalaştırma projesini, olimpiyatlardan sonra uygulama yönündeki kararlılığını dile getirdi.

Hidalgo, “Olimpiyatlardan sonra Trocadero (meydanı) ağaçlandırılacak, Pont d’Iena Köprüsü yayalaştırılacak ve Champs de Mars’a kadar olan alan yeniden ağaçlandırılacak. Böylece Paris’in merkezinde büyük bir park oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatların ardından Paris Emniyet Müdürlüğünden bu projeyi yeniden değerlendirmesini isteyeceğini bildiren Hidalgo, “Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra Eyfel Kulesi’nin önüne araçlar geri gelmeyecek” açıklamasında bulundu.

Şubat 2022’de Paris Belediye Meclisinde kabul edilen uygulama, eski Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement tarafından “trafiğin engelleneceği ve gecikmelere neden olacağı” gerekçesiyle reddedilmişti.

Iena Köprüsü, Trocadero Meydanı’nı Eyfel Kulesi’ne bağlıyor. Champs de Mars, Eyfel Kulesi’nin karşısında bulunan büyük yeşil alanı oluşturuyor.

SUV’LERİN PARK ÜCRETİ ARTMIŞTI

Fransa’nın başkenti Paris’te halk, spor amaçlı arazi araçlarının (SUV) otopark ücretlerinin 3 katına çıkarılıp çıkarılmayacağına karar vermek için sandık başına gitti. Kentteki kayıtlı seçmenlerin yüzde 5,7’sinin katıldığı referandumda, yüzde 54,6 ile “Evet” kararı çıkmıştı.

Bu kararla birlikte SUV gibi ağırlığı yüksek olan araçların saatlik park ücreti üç katına çıkarılarak 18 euroya yükseltilmişti.

Paris’in sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Parisliler, net bir seçim yaptı; diğer şehirler de onun yolundan gidecektir” diyerek yol güvenliğinin ve hava kirliliğinin oylama sonucunda belirleyici olduğunu söylemişti.

Kaynak:https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/suvlerin-park-ucreti-artmisti-gundem-arac-duzenlemesi-2172285?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

REKLAM ALANI