AF ÇIKACAK MI SON DAKİKA 2024 | 8. Yargı Paketi’nde neler var, infaz düzenlemesi olacak mı, ne zaman çıkacak? Gözler Meclis görüşmelerinde!

Çalışmaları devam eden 8. Yargı Paketi’de af yasası için beklentiler devam ediyor. Önemli değişiklikler içeren düzenlemeleri içeren 67 maddelik yeni yargı paketinde infaz düzenlemesinin taslak metinde yer alıp almayacağı beklenirken, maddeler de netleşmeye başladı. Taslak metne göre; ceza yaptırımlarının etkinliğinin artırılmasından, denetimli serbestliğe kadar pek çok alanda önemli değişiklik yapılacak. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin, yaptığı açıklamada “Hükümlünün koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi sağlanacak. Hedef, cezasızlık algısını ortadan kaldırmak.” dedi. Öte yandan denetimli serbestlik süresinin 3 yıl olmasına yönelik düzenleme de gündemde yer aldı. Peki, yeni yargı paketiyle genel af çıkacak mı? 8. Yargı Paketi içeriği ne, ne zaman çıkacak? İşte, o konular hakkında ayrıntılı bilgiler.

AF ÇIKACAK MI SON DAKİKA 2024 | 8. Yargı Paketi’nde neler var, infaz düzenlemesi olacak mı, ne zaman çıkacak? Gözler Meclis görüşmelerinde!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.01.2024

8. Yargı paketi infaz düzenlemesi olacak mı, sorusu genel af bekleyen mahkum ve mahkum yakınlarının gündeminde yer almayı sürdürüyor. Yılbaşı öncesi hazırlıklarına başlanan 8. Yargı Paketi’nde sona yaklaşıldı. Buna göre hükümlü cezasının en az yüzde 40’ını cezaevinde çekecek. Ayrıca anneye, baba ile çocuk arasındaki soy bağının reddi davası açma imkanı tanınacak. Evlat edinenlerin isimleri, evlatlığın kimliğine anne ve baba adı olarak yazılabilecek. 8. yargı Paketi ile af beklentileri artarken, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Tunç, taslak metnin tamamlandığında Meclis’e sunulacağını ifade etti. Peki, 8. Yargı Paketi maddeleri neler, ne zaman çıkacak? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

8. YARGI PAKETİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yılmaz Tunç, sosyal medya açıklamasında, yargı paketine ilişkin çalışmanın taslak aşamasında olduğunu vurguladı.

Bakan Tunç, “Tamamlandığında milletvekillerimizin takdirine sunulacak olup Meclis grubumuzdaki çalışmanın ardından nihai şeklini alacak. Kanun teklifini verecek olan milletvekillerimiz tarafından kamuoyu ile paylaşılacak” ifadesini kullandı.

TBMM yılbaşının da gelmesiyle beraber tatile girdi. Meclis 16 Ocak tarihinde çalışmalara başlayacak. 8. Yargı Paketi’nin tatil sonrası Meclis’e gelen ilk konu olması bekleniyor.

YENİ YARGI PAKETİ NELERİ İÇERİYOR?

Yeni yargı paketine ilişkin hazırlıklar sürüyor…

Önemli değişiklikler içeren düzenlemelerin kısa süre içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor.

Taslak ile anneye, baba ile çocuk arasındaki soy bağının reddi davası açma imkanı tanınacak. Evlat edinenlerin isimleri, evlatlığın kimliğine anne ve baba adı olarak yazılabilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin, “60’tan fazla maddeden oluşan paket söz konusu taslak söz konusu. Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında kamuoyunda büyük bir beklenti var. Bu beklentiyi karşılamamız lazım. Yani suç işleyenin yanına kar kalmaması lazım” açıklamasını yapmıştı.

Hükümlünün koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi sağlanacak. Hedef, cezasızlık algısını ortadan kaldırmak.

Böylelikle, her hükümlü cezasının en az yüzde 40’ını cezaevinde çekecek.Denetimli serbestlik süresinin 3 yıl olmasına yönelik düzenleme de gündemde.Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçular, sınavsız olarak ara bulucu olabilecek.

2024 MAHKUMLARA AF ÇIKACAK MI?

8. Yargı Paketi çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “ Şunu ifade edebilirim, 60’tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların” dedi.

Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında büyük bir beklenti olduğuna dikkat çeken Tunç, “Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor.

Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. “ ifadelerini kullandı.

YENİ YARGI PAKETİ RESMİ GAZETE’DE NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Yargı Paketi Meclis’te kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Konuyla ilgili açıklamalara haberlerimizde yer vereceğiz.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/bilgi/galeri-af-cikacak-mi-son-dakika-2024-8-yargi-paketinde-neler-var-infaz-duzenlemesi-olacak-mi-ne-zaman-cikacak-gozler-meclis-gorusmelerinde-42389948

REKLAM ALANI